26th International Symposium on Artificial Life and Robotics
AROB 26th 2021
6th International Symposium on BioComplexity
ISBC6
January 21-23, 2021
B-Con PLAZA, Beppu, JAPAN ONLINE

Timetable: Please note that you have 10 minutes for presentation and 5 minutes for discussion.

*The Links to each Rooms are written in "timetable.html" included in AROB2021_Program.zip.
Please check an email with a subject line "URL of the AROB2021 proceedings/program and association code for free access of online AROB Journal" and download the Program.

*All the time is JST.





January 21 (Thursday)

18:00 - 18:50

Plenary Speech
  • Soft Robotics - the route to true robotic organisms?
    1. Prof. Jonathan Rossiter (University of Bristol, UK)

January 22 (Friday)

11:00 - 11:50

Plenary Speech
  • AI Empowered Social Robots for Human-Centric Society
    1. Dr. Li-Chen Fu (National Taiwan University, Taiwan)

January 23 (Saturday)

11:00 - 11:50

Plenary Speech
  • Lenia and the Rise of Agency in Artificial Life
    1. Mr. Bert Wang-Chak CHAN (Independent researcher, Hong Kong)

January 21 (Thursday)

11:00 - 12:15

Room A

GS1 Agent-based modelling
Chair: Hiroyuki Iizuka
  • GS1-1 A hybrid dynamical modelling of sheep flocking and sheepdog guiding
    1. Tatsuki Mizui, Tohru Kawabe, Ikkyu Aihara
  • GS1-2 An individual-based epidemic simulator
    1. Tatsuo Unemi, Saki Nawata, Masaaki Miyashita, Norihiko Shinomiya
  • GS1-3 Mobility can promote the evolution of extortion strategies in iterated prisoner’s dilemma games
    1. Koki Kawaguchi, Reiji Suzuki, Takaya Arita
  • GS1-4 Simulation for labor market using a multi-agent model towards the validation of the Amended Labor Contract Act
    1. Makoto Nakamura, Shingo Hagiwara, Ryuichi Matoba

Room B

GS5 Control techniques
Chair: Yuichiro Taira
  • GS5-1 4-leg Balancing System for Takeoff of Quad-copter on Swaying Surface
    1. Seonghyeon Hwang, Yeongkeun Kwon, Hosun Kang, Jangmyung Lee
  • GS5-2 SMC-Based Impedance Control Tuned by Particle Swarm Optimization for Robot Arm End-Effector Force Tracking
    1. Muhammad Hamza Khan, Saad Jamshed Abbasi, Jin Won Lee, Hyun Hee Kim, Min Cheol Lee
  • GS5-3 Investigation of main factors causing kinesthetic illusion in elbow joints towards rehabilitation robotics
    1. Hiraku Komura, Takeshi Nozawa, Masakazu Honda, Masahiro Ohka
  • GS5-4 Digital notch filter for reducing resonance in robot control system
    1. JinHyeok Lee, Hyeonjae Ryu, MinCheol Lee
  • GS5-5 Development of autonomous control system for automatic search and transportation of an object by a mobile manipulator based on image processing
    1. Yoshitaka Matsuda, Yoshitaka Sato, Takenao Sugi, Satoru Goto, Naruto Egashira

Room C

GS7 Human-machine interaction and collaboration
Chair: Hideo Miyachi
  • GS7-1 Threshold selection methods for anomaly detection of facial skin temperature using variational autoencoder
    1. Ayaka Masaki, Kent Nagumo, Bikash Lamsal, Kosuke Oiwa, Akio Nozawa
  • GS7-2 An evaluation of time delay tolerance in steer-by-wire - Research on stationary steering -
    1. Yusuke MAENO, Hirokazu MATSUI, Norihiko KATO
  • GS7-3 Evaluation of the stability limit of static walking in the elderly by considering the relationship between a projected point of a centroid and the base of support
    1. Atsuki Tsuboi, Taku Itami, Jun Yoneyama
  • GS7-4 Development of a forearm-supported walker with walking support and autonomous driving functions
    1. Yuto Mori, Soichiro Yokoyama, Tomohisa Yamashita, Hidenori Kawamura, Masato Mori, Norio Kato
  • GS7-5 An attempt at spatial normalization of facial thermal images using facial feature points
    1. Kent Nagumo, Kosuke Oiwa, Akio Nozawa

Room D

OS4 Biomimetic Machines and Robots 1
Chair: Keigo Watanabe
Co-Chair: Fusaomi Nagata
  • OS4-1 Detection of Defective Wrap Film Product Using Convolution Neural Network
    1. Kento Nakashima, Fusaomi Nagata, Akimasa Otsuka, Keigo Watanabe, Maki K. Habib
  • OS4-2 Mobile robot navigation using VR interface (Withdrawal)
    1. Kiyotaka Izumi, Shogo Nakamura, Kentaro Eto, Takeshi Tsujimura
  • OS4-3 Visual Feedback Control and Object Count Function for a Quadrotor Using Image Processing Techniques
    1. Lu Shao, Fusaomi Nagata, Keigo Watanabe, Maki K. Habib
  • OS4-4 Control for a tandem rotor UAV robot under wind disturbances
    1. Xiongshi Xu, Keigo Watanabe, Isaku Nagai

13:00 - 14:30

Room A

GS2 Artificial intelligence
Chair: Masatoshi Hatano
  • GS2-1 Recognition of Road Conditions for Driving Support Using Deep Learning
    1. Ashish Adhikari, Hironori Hiraishi
  • GS2-2 Natural Intelligence:A Complement to Artificial Intelligence
    1. Shuichi Fukuda
  • GS2-3 3D Object Detection Algorithms on Intelligent Driving: A Survey
    1. Zhen Li, Miaomiao Zhu, Shi Zhou, Lifeng Zhang
  • GS2-4 Mental stress level recognition using heart rate variability (HRV) and a deep recurrent neural network
    1. Nan Bu, Masanori Fukami, Osamu Fukuda
  • GS2-5 VR Sickness Detection based on Electroencephalogram and Heart Rate Data
    1. Atsushi Kakida, Ryo Hatano, Hiroyuki Nishiyama
  • GS2-6 Hierarchical training method implementation on generating collective foraging behavior for robotic swarm
    1. Boyin Jin, Yupeng Liang, Ziyao Han, Kazuhiro Ohkura

Room B

GS3 Artificial life & Chaos
Chair: Yoshihiko Kayama
  • GS3-1 Encoding of time series data using reservoir computing
    1. Masumi Kaneko, Naoyuki Sato, Yuichi Katori
  • GS3-2 Mathematical basis for nonlinear time series
    1. Masanori Shiro
  • GS3-3 Turing-like structures in outer-totalistic cellular automata and their extended rules
    1. Yoshihiko Kayama
  • GS3-4 Complexity Growth by Cooperative Interaction in Adversarial Learning
    1. Taiki Sasaki, Wataru Noguchi, Hiroyuki Iizuka, Masahito Yamamoto
  • GS3-5 Evolutionary design of soft robots that achieve energy-efficient locomotion based on co-evolution of morphology, materials, and control
    1. Yuya Nakamura, Reiji Suzuki, Takaya Arita
  • GS3-6 Replacement of the state-updating rule in the continuous cellular automaton model Lenia
    1. Takako Kawaguchi, Reiji Suzuki, Takaya Arita

Room C

OS2 Bio-inspired Theory and Applications 1
Chair: Kunihito Yamamori
  • OS2-1 Network Design for Session Type NIDS
    1. Ryo Saito, Kunihito Yamamori, Masaru Aikawa, Kentaro Inoue
  • OS2-2 Delivery Route Suboptimization Combined by Map Application and Genetic Algorithm
    1. Yoshitaka Matushita, Masaru Aikawa, Kentaro Inoue, Kunihito Yamamori
  • OS2-3 Computer aided arrangements using cadences and melodic regularity
    1. Kosuke Yoshida, Kunihito Yamamori, Masaru Aikawa, Kentaro Inoue
  • OS2-4 Reinforcement Learning Approach for Imperfect Information Games
    1. Akinobu Iwai, Kunihito Yamamori, Masaru Aikawa, Kentaro Inoue
  • OS2-5 Tuning Support Tool for WAF Mod Security by Log Analysis with Machine Learning
    1. Chihiro Kudo, Kunihito Yamamori, Masaru Aikawa, Kentaro Inoue, Ryo Saito

Room D

OS5 Biomimetic Machines and Robots 2
Chair: Keigo Watanabe
Co-Chair: Fusaomi Nagata
  • OS5-1 A self-position estimation method by optical flow considering luminance changes
    1. Kaito Miyai, Keigo Watanabe, Isaku Nagai
  • OS5-2 Development of a Fault-Tolerant Control System for Multicopters Using Nonlinear Model Predictive Control and Deep Reinforcement Learning
    1. Satoshi Kato, Keigo Watanabe, Isaku Nagai
  • OS5-3 Generation of target traveling trajectories for agricultural robots by drones with AI
    1. Daiki Hachiya, Masatoshi Hatano
  • OS5-4 Trajectory Tracking Control of Quadrotor Manipulator with Tiltable Rotors based on Sliding Mode Control
    1. Shilin Yi, Keigo Watanabe, Isaku Nagai

15:00 - 16:45

Room A

GS4 Bioinformatics & Medical Informatics
Chair: Abhijeet Ravankar
  • GS4-1 Multiple Regression Analysis to Reveal Relationships between Muscle Activities and Body Bends in a Transgenic Caenorhabditis elegans
    1. Kazuma Sakamoto, Hiroki Yamashita, Zu Soh, Michiyo Suzuki, Toshio Tsuji
  • GS4-2 Reinforcement Learning Approach to Design of Simple Stalizing Controllers for Probabilistic Boolean Networks
    1. Michiaki Takizawa, Koichi Kobayashi, Yuh Yamashita
  • GS4-3 Behavior Recognition of Patients through Computer Vision
    1. Abhijeet Ravankar, Ankit A. Ravankar, Michiko Watanabe, Yohei Hoshino, Arpit Rawankar
  • GS4-4 Computational analysis of anti HIV-1 effects of a combination therapy of an immune checkpoint inhibitor and a chemical mutagen (Withdrawal)
    1. Kouji Harada, Tomonari Sumi
  • GS4-5 Study of pulse-coupled neural networks for glioma segmentation
    1. Brad Niepceron, Ahmed Nait-Sidi-Moh, Filippo Grassia

Room B

GS8 Identification and estimation
Chair: Hee-Hyol Lee
  • GS8-1 Identification of human standing stabilizing dynamics by experiment of disturbance application using swash plate fall
    1. Tsutomu Togoe, Pham Hoang Tung, Yasutaka Nakashima, Motoji Yamamoto
  • GS8-2 Simple Voice Emotion Recognition System for Companion Robot
    1. Zijun YANG, Seiichi SERIKAWA
  • GS8-3 Moving-Object Tracking by Scanning LiDAR Mounted on Motorcycle Based on Dynamic Background Subtraction
    1. Shotaro Muro, Masafumi Hashimoto, Kazuhiko Takahashi
  • GS8-4 Research on the automation of Tannkin production
    1. Kazuha Yamamoto, Nobuo Iwasaki
  • GS8-5 Accurate Object Posture Estimation Using PointNet with Automatic Learning (Withdrawal)
    1. Shuichi Maeda, Shuntaro Nagano, Takeshi Nishida
  • GS8-6 Facial expression recognition applied to data promotion (Withdrawal)
    1. Xueting DU

Room C

OS3 Bio-inspired Theory and Applications 2
Chair: Kunihito Yamamori
  • OS3-1 Development and evaluation of blockchain based agricultural input voucher system
    1. Isakwisa Gaddy Tende, Kentaro Aburada, Hisaaki Yamaba, Tetsuro Katayama, Naonobu Okazaki
  • OS3-2 Blockchain-based vote-type unknown malware detection method using a characteristic of anti-virus vendors' voting
    1. Hiroki Muranaka, Shotaro Usuzaki, Kentaro Aburada, Hisaaki Yamaba, Tetsuro Katayama, Mirang Park, Naonobu Okazaki
  • OS3-3 An attempt at an introduction of deep learning for a user authentication system using s-EMG
    1. Hisaaki Yamaba, Kenya Shiraishi, Shotaro Usuzaki, Kayoko Takatsuka, Kentaro Aburada, Tetsuro Katayama, Mirang Park, Naonobu Okazaki
  • OS3-4 An Adaptive Fault-tolerant Routing Method for 2D Mesh NoCs Based on the Passage of Faulty Nodes
    1. Yota Kurokawa, Masaru Fukushi

Room D

OS1 Bioinspiration and Robotics
Chair: Maki K. Habib
Co-Chair: Fusaomi Nagata
  • OS1-1 Defective Molded Article Picking Robot Using Image Processing Technique and Visual Feedback Control
    1. Kohei Miki, Fusaomi Nagata, Takeshi Ikeda, Keigo Watanabe, Maki K. Habib
  • OS1-2 Dynamic simulation of non-programmed gait generation of quadruped robot
    1. Yuki Takei, Riku Tazawa, Takumi Kaimai, Katsuyuki Morishita, Ken Saito
  • OS1-3 Development of receptor cell model converting sensor inputs into pulse waveforms
    1. Katsuyuki Morishita, Shinya Kato, Takuro Sasaki, Yuki Takei, Ken Saito
  • OS1-4 Robotics for Search, Rescue and Risky Interventions
    1. Maki Habib, Fusaomi Nagata

January 22 (Friday)

9:00 - 10:45

Room A

GS10 Machine learning
Chair: Michiharu Maeda
  • GS10-1 Research on improvement of comfortable indoor environment using environmental information
    1. Yuta Kinoshita, Kazuya Okamoto
  • GS10-2 Person Re-identification in the Real-World Application Based on Deep Learning
    1. Miaomiao Zhu, Shengrong Gong, Zhenjiang Qian, Seiichi Serikawa, Lifeng Zhang
  • GS10-3 Detection of fish species in sonar images using CNN
    1. Yudai Hirama, Soichiro Yokoyama, Tomohisa Yamashita, Hidenori Kawamura, Keiji Suzuki, Masaaki Wada
  • GS10-4 Prediction of Bovine Mastitis Considering Differences among Dairy Farms using Machine Learning
    1. Ginpei Yahagi, Ryo Hatano, Hiroyuki Nishiyama
  • GS10-5 An algorithm of particle swarm optimization with subsidiary power
    1. Takuya Muto, Michiharu Maeda

Room B

GS11 Mobile robots
Chair: Yoshitaka Matsuda
  • GS11-1 A water-driven robot composed of oat seed with awns
    1. Kodai Ochi, Mitsuharu Matsumoto
  • GS11-2 Sim-to-Real Transfer Learning to Close Gaps Between Simulation and Real Environments using Q-learning algorithm
    1. Yuto Ushida, Hafiyanda Razan, Shunta Ishizuya, Takuto Sakuma, Shohei Kato
  • GS11-3 CNN and LSTM models for acquiring stop and turn motion of self-driving model car
    1. Ryo Fukuoka, Noritaka Shigei, Yoshihiro Nakamura, Hiromi Miyajima
  • GS11-4 Development of robot-assisted acoustic inspection for social infrastructure
    1. Tomoyuki Hashiguchi, Geunho Lee, Chunhe Li
  • GS11-5 Dynamic Motion Planning for Mobile Robots using Improved Artificial Potential Field Method
    1. Ankit Ravankar , Abhijeet Ravankar , Takanori Emaru, Yukinori Kobayashi

Room C

GS13 Multi-agent systems
Chair: Kazuhiro Ohkura
  • GS13-1 Deep Reinforcement Learning for Smooth Traffic Flow at An Intersection
    1. Tomoya Oda, Soichiro Yokoyama, Tomohisa Yamashita, Hidenori Kawamura, Takayuki Warabino, Tomohiko Ogishi, Hideaki Tanaka
  • GS13-2 Multi-agent formation by learning communication signals using DIAL in a distributed multi-agent environment
    1. Hironobu Horiuchi, Wataru Noguchi, Hiroyuki Iizuka, Masahito Yamamoto
  • GS13-3 An evaluation of fluidics for Tsunami in pedestrian's flood evacuation
    1. Yuichi Hirokawa, Daisuke Matsuoka, Noriaki Nishikawa, Toshiyuki Asano
  • GS13-4 An analysis of expansion and reduction speeds of traffic jams on graph exploration
    1. Yukari Mochizuki, Kenji Sawada

Room D

OS6 Design and Control of Robotic System
Chair: Shinichi Sagara
Co-Chair: Masahiro Oya
  • OS6-1 Development of Robot Hands Driven by Myoelectric Signal Input -Thumb Joint Dynamics-
    1. Norihiro Goto, Arata Ejiri, Hidetaka Ohta, Yuichiro Taira, Masahiro Oya
  • OS6-2 Rollover Prevention Control Scheme for Heavy Vehicles with Varying Mass and Longitudinal Velocity
    1. Kouhei Ohtomo, Syogo Miyamoto, Arata Ejiri, Masahiro Oya
  • OS6-3 Comparison of position control methods for UVMS using a dual-arm 3-link underwater robot
    1. Yuki Takazaki, Shinichi Sagara, Radzi Ambar, Yuta Hanazawa
  • OS6-4 Force control of a floating underwater robot equipped with 3-link manipulator
    1. Taiga Yamasaki, Ryouma Mizoguchi, Yuichiro Taira, Radzi Ambar, Yuta Hanazawa, Shinichi Sagara
  • OS6-5 Design of an impedance controller for an underwater vehicle-manipulator system with a differently-controlled vehicle
    1. Yuichiro Taira, Shinichi Sagara, Masahiro Oya
  • OS6-6 Design of Rimless Wheel Walking Robots for 3D Printing
    1. Yuta Hanazawa, Shinichi Sagara

13:00 - 14:30

Room A

GS9 Intelligent control
Chair: Kazuyuki Ito
  • GS9-1 Optimal trajectory generation of drone for wheelchair tracking by mixed integer programming
    1. Shun Watanabe, Masakazu Mukai
  • GS9-2 Developing a paper sorting robot for physical RPA
    1. Takuya Okamoto, Hideaki Itoh, Hisao Fukumoto, Hiroshi Wakuya
  • GS9-3 A preliminary study on visual SLAM for planetary exploration rovers
    1. Rio Kajiura, Satoshi Ono
  • GS9-4 Study on landslide prediction using edge computer
    1. Issei Uohira, Kazuya Okamoto
  • GS9-5 Comparison of High–Dimensional Neural Networks Using Hypercomplex Numbers in a Robot Manipulator Control
    1. Kazuhiko Takahashi

Room B

GS12 Motion planning and navigation
Chair: Ryuhei Yamada
  • GS12-1 Animacy perception of a pair of movements under quantitative control of its temporal contingency: a preliminary study
    1. Kenichi Oguma, Takuma Torii, Shohei Hidaka
  • GS12-2 Invention of automatic movement and dynamic positioning control method of unmanned vessel for mud mining
    1. Shun Fujii, Tetsu Kato, Yamato Kawamura, Junichiro Tahara, Shoichiro Baba, Yukihisa Sanada
  • GS12-3 Real-time Path Planning for Mobile Robots in Large-scale 3-D Environment
    1. Xixun Wang, Kozo Moriyama, Lucas Brooks, Shin Kameyama, Fumitoshi Matsuno
  • GS12-4 Robust Path Planning Combined Persistent Homology with H2 Augmented Graph in 2.5D Environment
    1. Daichi Yamada, Taku Itami, Jun Yoneyama
  • GS12-5 Development of wake detection system for ship navigation
    1. Katsuya Hakozaki, Etsuro Shimizu, Ayako Umeda

Room C

OS10 Social simulation and HPC
Chair: Nobuyasu Ito
Co-Chair: Itsuki Noda
  • OS10-1 Higher-Order Statistics in Simple Pandemic Simulation
    1. Itsuki Noda, Shunki Takami, Masaki Onishi
  • OS10-2 Modeling of a mode choice behavior toward agent-based Mobility as a Service simulation
    1. Ryo Nishida, Ryo Kanamori, Itsuki Noda
  • OS10-3 Covid-19 disease and social simulation with the Fugaku supercomputer
    1. Nobuyasu Ito
  • OS10-4 The impact of supply-chain networks on interactions between the anti-COVID-19 lockdowns in different regions
    1. Hiroyasu Inoue, Yohsuke Murase, Yasuyuki Todo
  • OS10-5 An effect of a contact trace application when the reproduction number is around 1.0
    1. Naohiro Tsuzu, Nobuyasu Ito, Naoki Yoshioka
  • OS10-6 Generation of Traffic Flows in Multi-Agent Traffic Simulation with Agent Behaviour Model based on Deep Reinforcement Learning
    1. Junjie ZHONG, Hiromitsu HATTORI

Room D

OS8 Robotics with Intelligence and/or Informatics 1
Chair: Tetsuya Kinugasa
Co-Chair: Mamoru Minami
  • OS8-1 Impact resistance test on the single-shaft joint mechanism imitating a cartilage cushioning
    1. Hidenobu Tanaka, Takeshi Ikeda, Masanori Sato, Seiji Furuno, Fusaomi Nagata
  • OS8-2 Development of a bed-leaving motion detecting system using Self-Organizing Map
    1. Kazuya Hamaguchi, Masanori Sato, Takeshi Ikeda, Shinsuke Yasukawa
  • OS8-3 Stereo-vision-based AUV docking system for resetting the Inertial Navigation System errors
    1. Horng-Yi Hsu, Yuichiro Toda, Kohei Yamashita, Keigo Watanabe, Mamoru Minami
  • OS8-4 Development of an autonomous bathtub cleaning robot
    1. Seiji Furuno, Nabeel Azhar Bin Rijap, Takeshi Ikeda, Masanori Sato
  • OS8-5 Development of a semi-submersible autonomous surface vehicle for cooperating with remotely operated vehicle
    1. Taiki Shichijo, Kazuya Hamaguchi, Masanori Sato
  • OS8-6 Complete coverage algorithm for mobile robot
    1. Seiji Furuno, Takeshi Ikeda, Masanori Sato

15:00 - 16:45

Room A

GS6 Data mining
Chair: Takayasu Fuchida
  • GS6-1 Mental State Classification by Using Brainwave Sensors
    1. Sukh Sagar Subedi, Hironori Hiraishi
  • GS6-2 Preliminary experiment of unsupervised chat text abstractive summarization (Withdrawal)
    1. Tong Zheng, Ryosuke Saga
  • GS6-3 Estimation for suggestion method of predicates for Open Data
    1. Bo Chen, Daiki Tomari, Fang Cheng, Takayasu Fuchida
  • GS6-4 Apparel Recommender System based on Bilateral image shape features
    1. Yichi Lu, Mingtian Gao, Ryosuke Saga
  • GS6-5 Regression analysis of COVID-19 regional data in Japan
    1. Hiroshi Furutani, Satoru Hiwa, Tomoyuki Hiroyasu, Satoshi Ikeda

Room B

GS19 Swarm robot & Swarm intelligence
Chair: Hiroto Yonenoh
  • GS19-1 Information storage and transfer in ayus(Plecoglossus altivelis)
    1. Toshiki Fukushima, Takayuki Niizato
  • GS19-2 Dynamic Formation Control reducing Influence of Biased Error using Communication between Robots
    1. Tetsuro Akagawa, Yoshikazu Arai, Shintaro Imai, Toshimitsu Inomata
  • GS19-3 Geometric configuration algorithm adapting to unknown environments for robot swarms
    1. Kouki Ogata, Geunho Lee
  • GS19-4 Investigation on behavioral control of underwater swarms using nonlinear synchronization
    1. Tetsu Kato, Sotaro Ono, Makoto Morito, Shun Fujii, Yamato Kawamura, Hidekazu Kajiwara, Junichiro Tahara, Masakazu Koike
  • GS19-5 Finding many good solutions by multi-swarm optimization for multiple robots: the niching migratory multi-swarm optimiser with limited movement
    1. Yusuke Maekawa, Kodai Kawano, Sho Kajihara, Yukiko Fukumoto, Hiroyuki Sato, Keiki Takadama
  • GS19-6 Cannibalism, altruism and trophallaxis strategies among self-sustainable swarm robots
    1. Zhonghao Zhao, Jonathan Rossiter

Room C

GS14 Neural networks
Chair: Noritaka Shigei
  • GS14-1 Recognition of the spiral illusion using a convolutional neural network
    1. Kenji Aoki, Takumi Nakayama, Makoto Sakamoto
  • GS14-2 Hardware neural networks that change the gait of quadrupedal walking according to sensor input
    1. Mikihito Hayakawa, Kenji Takeda, Motokuni Ishibashi, Kaito Tanami, Megumi Aibara, Minami Kaneko, Fumio Uchikoba
  • GS14-3 The control of bipedal gait transitions by pulse-type hardware neural networks that mimic the CPG model based on muscle synergy
    1. Kenji Takeda, Mikihito Hayakawa, Motokuni Ishibashi, Kaito Tanami, Megumi Aibara, Minami Kaneko, Fumio Uchikoba
  • GS14-4 Motion and shape classification using spiking neural network
    1. Akito Morita, Toshiki Yamada, Hirotsugu Okuno
  • GS14-5 Impression Estimation of Clothing Images by Semi-Supervised Learning Using CNN
    1. Mizuki Kambe, Soichiro Yokoyama, Tomohisa Yamashita, Hidenori Kawamura
  • GS14-6 Hybrid deep neural network of deep multi-layered GMDH-type neural network and convolutional neural network and its application to medical image recognition of chest regions
    1. Shoichiro Takao, Sayaka Kondo, Junji Ueno, Tadashi Kondo
  • GS14-7 Evolving a neural network with development during learning that solves several problems
    1. Asuka Shikina, Reiji Suzuki, Takaya Arita

Room D

OS9 Robotics with Intelligence and/or Informatics 2
Chair: Mamoru Minami
Co-Chair: Tetsuya Kinugasa
  • OS9-1 A New Concept of Pose Estimation of Arbitrary 3D Object without Prerequisite Knowledge: Projection-based 3D Perception
    1. Yejun Kou, Yuichiro Toda, Mamoru Minami
  • OS9-2 Aerial mobile operations performed by drones with manipulators using AI
    1. Makoto Yamashita, Masatoshi Hatano
  • OS9-3 Effectiveness of swing arm for walking/skating efficiencies
    1. Yachen Zhang, Ying Wang, Yuichiro Toda, Mamoru Minami
  • OS9-4 Influence of passive undulation, leg assignment, and trunk stiffness for centipede locomotion
    1. Tetsuya Kinugasa, Masaki Yamanaka, Shiori Miyamoto, Naoki Miyamoto, Ryota Hayashi, Koji Yoshida, Koichi Osuka
  • OS9-5 Fitness Calculation with a FPGA Implementation
    1. Shiqian Luo, Yuichiro Toda, Mamoru Minami
  • OS9-6 Expanding the recognition distance using the Model-based Matching method and the 2D model by zoom cameras
    1. Siyu Pan, Renya Takahashi, Jincheng Li, Yuichiro Toda, Mamoru Minami
  • OS9-7 Improved stability of autonomous underwater docking systems using a 4-ball 3D marker (Withdrawal)
    1. Haipeng WANG, Jincheng Li, Yuichiro Toda, Mamoru Minami

January 23 (Saturday)

9:00 - 10:30

Room A

ISBC OS1 AI in Medicine
Chair: Shingo Tsuji
  • ISBC OS1-1 The third revolution in Medicine brought by big data and AI
    1. Hiroshi Tanaka
  • ISBC OS1-2 A multi-agent-based dimensionality reduction
    1. Shingo Tsuji and Hiroyuki Aburatani
  • ISBC OS1-3 AI and network analysis based computational framework for drug-target repositioning
    1. Takeshi Hase
  • ISBC OS1-4 Person trip survey and simulation analysis of outpatient visit.
    1. Kazuro Shimokawa, Hiroshi Tanaka

Room B

GS15 Robotic mechanism
Chair: Shinichi Sagara
  • GS15-1 Rotational motion-based ball induction model for collection robot
    1. Kazuma Takemoto, Geunho Lee
  • GS15-2 Crawling soft robot without explicit controllers
    1. Yusei Sakuhara, Kazuyuki Ito
  • GS15-3 Motion formula for multi-directional movement crawler robot with bilateral two pairs of subcrawlers
    1. Hiroaki Yamamoto, Geunho Lee, Kazuma Takemoto
  • GS15-4 Elytra model for flapping of beetles during hovering
    1. Haruka Noritake, Geunho Lee
  • GS15-5 Development of a Compact In-Pipe Robot with Multi-DOF Drilling Tool
    1. Thaelasutt Tugeumwolachot, Hiroaki Seki, Tokuo Tsuji, Tatsuhiro Hiramitsu

Room C

GS16 Robot vision and image processing 1
Chair: Hee-Hyol Lee
  • GS16-1 High-level synthesis-oriented program description method considering display output in embedded video image processing system
    1. Kohei Shinyamada, Akira Yamawaki
  • GS16-2 Defect Detection on Transparent Industrial Parts using Edge AI.
    1. Victorien PASTEUR, Yannis BERROCAL, Osamu FUKUDA, Yunan HE, Daisuke SAKAGUCHI, Valentin GRAVE
  • GS16-3 Vision-based object search for autonomous mobile robot
    1. Ryosuke MIYATA, Osamu FUKUDA, Nobuhiko YAMAGUCHI, Hiroshi OKUMURA
  • GS16-4 Self-supervised monocular depth estimation with occlusion mask and edge awareness
    1. Shi Zhou, Miaomiao Zhu, Zhen Li, Mitsunori Mizumachi, Lifeng Zhang
  • GS16-5 Posture estimation by Bayesian optimization (Withdrawal)
    1. Atsuki Yokota, Takeshi Nishida
  • GS16-6 A single motor driven 3D sensing mechanism
    1. Takeshi MIZUGUCHI, Geunho LEE

Room D

OS11 System Sensing and Its Applications
Chair: Tota Mizuno
Co-Chair: Kosuke Oiwa
  • OS11-1 The effects of the jellied nutritional supplement intake on physiological and psychological states and behaviour: An exploratory study
    1. Nanako Kurogi, Kanako Sakiyama, Shigeru Tominaga, Yoshio Toyama, Kent Nagumo, Kosuke Oiwa, Akio Nozawa
  • OS11-2 Separation of circadian and acute-stress blood pressure variations on facial skin temperature distribution
    1. Yuki Iwashita, Kent Nagumo, Kosuke Oiwa, Akio Nozawa
  • OS11-3 A Virtual Hand Manipulation System using EEG and its Sense of Agency
    1. Yuki Shimizu, Hisaya Tanaka
  • OS11-4 Monitoring mental stress using photoplethysmographic amplitudes obtained from a smartwatch
    1. Yu Matsumoto, Kazuyuki Mito, Tota Mizuno, Naoaki Itakura
  • OS11-5 Trajectory Generation for Balloon Robot by Using Time-State Control Form Extended to Three Dimensions Space
    1. Yusuke Kataoka, Masafumi Uchida
  • OS11-6 An attempt to generate pseudo-thermal images using an adversary generation network
    1. Takuto Umemoto, Kenichi Fujimoto, Hirotoshi Asano

13:00 - 14:30

Room A

ISBC OS2 Complexity and Information
Chair: Ken Naitoh
  • ISBC OS2-1 Research on the usability of controllers and gloves in VR maintenance training system
    1. Kodai Tsushima, Hideo Miyachi
  • ISBC OS2-2 Epidemic waves in susceptible-exposed-infectious-removed model and multi-agent simulations
    1. Masaki Nieda, Yuhi Hara, Takayuki Sukegawa, Yuta Amanuma, Tomohiro Yanao
  • ISBC OS2-3 A model of transporter
    1. Yuhei OKUBO, Takashi SHIMADA, Toru OHIRA
  • ISBC OS2-4 Development of reaction system with constant temperature water flow system for fundamental experiments measuring anomalous heat effect quantitatively
    1. Junsuke Shigemura, Tomotaka Kobayashi, Ken Naitoh, Yoshinari Wake, Akito Takahashi, Reiko Seto, Hiroyuki Ido, Joji Hachisuka
  • ISBC OS2-5 A study on gait analysis utilizing OpenPose
    1. Cheng Zhou, Kayo Hirose, Shinjiro Umezu
  • ISBC OS2-6 Individual specificity which may revealed by a biological standard network theory having eight parameters (Withdrawal)
    1. Mitsumasa Kobayashi, Tsubasa Takizawa, Ken Naitoh

Room B

GS18 Sensor and multi-sensor data fusion
Chair: Reiji Suzuki
  • GS18-1 Evaluation method of calibration for data fusion of the camera images and laser point cloud and appropriate deployment of the calibration boards
    1. Ryuhei Yamada, Nobuyuki Nakajima, Yuichi Yaguchi
  • GS18-2 Development of low-cost and highly sensitive formaldehyde detection device
    1. Kengo Maegaki, Kazuya Okamoto
  • GS18-3 Implementation of tag-based monitoring system for use in pig farm (Withdrawal)
    1. Atsushi Ishimoto, Geunho Lee, Kouki Ogata, Takeshi Mizuguchi, Masaki Michiuchi
  • GS18-4 Self-organization algorithm of a sensor network for monitoring herds of cattle
    1. Takeshi Okuno, Geunho Lee, Atsushi Ishimoto, Fumiaki Sugino
  • GS18-5 Estimation scheme for forward movements by using proximity sensors
    1. Takahiro Fukudome, Geunho Lee, Naohisa Togami
  • GS18-6 Evaluation of communication performance between sensor nodes in a flexible and scalable sensor array
    1. Ryota Nakamura, Akira Yamawaki

Room C

GS17 Robot vision and image processing 2
Chair: Fusaomi Nagata
  • GS17-1 Background Scrolling in High-level Synthesis Oriented Game Programing Library
    1. Kilryong Lee, Akira Yamawaki
  • GS17-2 Control of smart aerial hand for dementia patients based on object recognition
    1. Ryusuke KUBOZONO, Osamu FUKUDA, Yunan HE, Koichi NAKAYAMA, Chika OSHIMA, Yoshiaki HAYASHI
  • GS17-3 Development of a simple verification environment using FPGA of image processing hardware created by High-Level-Synthesis
    1. Atsushi Shojima, Akira Yamawaki
  • GS17-4 Development and Evaluation of Hardware Dynamic Link Library on FPGA running Linux
    1. Takuma Sono, Akira Yamawaki
  • GS17-5 A spatio-temporal feature extraction algorithm that simulates a physiological model of a neuron in the early visual cortex
    1. Eisaku Horiguchi, Hirotsugu Okuno
  • GS17-6 A binocular disparity detection algorithm inspired by the spatio-temporal properties of binocular cells
    1. Shintaro Hayashi, Hiroto Kajihara, Hirotsugu Okuno

Room D

OS7 Learning and Control
Chair: Hee-Hyol Lee
  • OS7-1 Dynamic Weighted Splitting D* lite for Rescue Robot Path Planning in Large Fire Areas.
    1. Shin-nyeong Heo, Jiaheng Chen, Youngdal Oh, Ji-sun Shin, Hee-hyol Lee
  • OS7-2 Auto-Splitting using k-means with Voronoi Diagram to Divide Large Map for Splitting D* Lite.
    1. Jiaheng Chen, Shin-nyeong Heo, Hee-hyol Lee
  • OS7-3 Environmental Perception RRT Algorithm for Path Planning in Narrow Environments
    1. Yuan Huang, Hee-Hyol Lee
  • OS7-4 Real-time Learning Detection of Drowsy Driving using Bus Driver
    1. Youngdal Oh, Shin-nyeong Heo, Sunhong Park, Jinhae Yae, Sujin Baek, Hee-hyol Lee
  • OS7-5 Adaptability of tactile function of MCF rubber sensor under radiation environment (Withdrawal)
    1. Ryo Ikeda, Kunio Shimada, Hideharu Takahashi, Hiroshige Kikura

Copyright © 2021 ISAROB. Powered by Zen Cart